Spółdzielnia Producentów Drobiu "Eko-Gril"

        Spółdzielnia Producentów Drobiu „EKO – GRIL” powstała w 2002 roku. Założyło ją kilku rolników Producentów drobiu województwa podlaskiego, wychodząc z założenia, że wspólne działanie przyniesie korzyści i obniży koszty produkcji drobiu. Początkowa działalność to wspólny zakup środków do produkcji i wspólna sprzedaż żywca drobiowego. Siedzibą Spółdzielni było biuro w wynajętym lokalu w Białymstoku.

        W marcu 2003 roku Spółdzielnia zakupiła Zakład uboju drobiu w Sokółce i przeniosła tam swojądziałalność. W kwietniu 2003 roku uzyskała Status Grupy Producentów Rolnych, jako pierwsza Grupa Producentów Drobiu w Polsce i pierwsza Grupa Producentów Rolnych w województwie podlaskim.
        Po modernizacji zakupionego Zakładu i dostosowaniu do wymagań Unii Europejskiej w grudniu 2003 roku Spółdzielnia rozpoczęła ubój drobiu Członków Spółdzielni w ich własnej ubojni. W 2005 roku Spółdzielnia kupiła działkę zabudowaną o powierzchni 1,5 ha z budynkiem o powierzchni 800 m2. Po modernizacji w 2006 roku rozpoczęła produkcję wędlin drobiowych.
        W swej działalności Spółdzielnia wykorzystała środki z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich z programów jak: SAPARD, SPO, Wartości Dodanej Produkcji Rolnej i Leśnej o łącznej wartości około 12 min PLN na zakup automatycznej linii uboju drobiu duńskiej firmy Linco, automatycznej linii dzielenia drobiu holenderskiej firmy Numafa Systemate, pakowarek rolowych i trajslera niemieckiej firmy Multivac, komór wędzarniczych Pek-Mont, specjalistycznych samochodów chłodni i innych urządzeń do produkcji.
        Spółdzielnia była laureatem wielu nagród krajowych i lokalnych jak: II miejsce firma SPD EKO-GRIL w konkursie ogólnopolskim „Sposób na Sukces” pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Aleksandra Kwaśniewskiego, srebrny krzyż zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Aleksandra Kwaśniewskiego za szczególne osiągnięcia w rolnictwie, wicemistrz Agroligi 2006, odznaczenie Izydora Oracza za zasługi w rolnictwie, odznaczenie Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego za szczególne osiągnięcia w rolnictwie, „Złoty Laur” – wyróżnienie od Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój”. Konkurs organizowany pod patronatem Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska za nowatorskie rozwiązanie inwestycji ekologicznej i propagowanie ekorozwoju.
        Spółdzielnia ubija około 5 min sztuk kurcząt i uzyskuje około 10 min kg mięsa drobiowego. Wolumen sprzedaży Spółdzielni to: tuszka kurczęca, skrzydełka, ćwiartka kurczęca, filet, udo, podudzie, porcja rosołowa, żołądki, serca, wątroba i wędliny drobiowe.
        Spółdzielnia prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną w kraju, eksportuje do krajów Unii Europejskiej i krajów trzecich. Prowadzi sprzedaż własnych produktów w zakładowym sklepie.

Certyfikat HACCP

Ubojnia Drobiu posiada wdrożony system jakości HACCP – czyli System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności z punktu widzenia jej jakości zdrowotnej. Jest rękojmią, że robimy wszystko co możliwe dla bezpieczeństwa wyrobu i konsumenta, w odniesieniu do przepisów, zasad dobrej praktyki produkcyjnej i potrzeb klientów.